تولی و تبری چیست ؟

تولی و تبری چیست ؟ 700 692 Ansar72

تولی و تبری که تولّا و تبرّا خوانده می‌شود، از فروع دین اسلام در مذهب شیعه که به‌ترتیب معنای دوستی با دوستان خدا و اهل بیت دشمنی‌ با دشمنان خدا و دشمنان اهل بیت است.

حیله کار ساز و موثر

شیطان بیکار نمی نشیند تا تولی و تبری داشته باشید. شما می‌بینی که در هر عصر و زمانی، نقشه هایی که می کشند، مطابق با عصر و زمان هست.شیطان یک نقشه قدیمی دارد که از اول خلقت به کار گرفته. حیله‌اش چی هست؟ می‌آید کاری می کنه که یک حرکت یا شخصیت درست را جایش را عوض می کند. یعنی آن حرکت یا شخصیت درست، در اذهان دیگران تبدیل می‌شود به یک حرکت یا شخصیت بد. نه اینکه خودش تغییر کند. جوری می‌شود که تو آن کسی که خوب هست رو می آیی می‌گذاری جای دشمنت و آن کسی که دشمن تو هست را می‌گذاری جای آن کسی که دوستت هست. و با این نقشه بهترین انسان‌ها را با فجیع ترین جنایت ها از ببین برده و بهترین جریان را به انحراف کشانده و در ذهن دیگران منفی قرار داه است.در طول تاریخ این اتفاق افتاده. همه انبیا‌ء الهی این اتفاق برایشان افتاده است. که قرآن یکی از انبیاء را  مطرح کرده، حضرت موسی (ع) را: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ آذَوْا مُوسَىٰ فَبَرَّأَهُ اللَّهُ مِمَّا قَالُوا ۚ وَكَانَ عِندَ اللَّهِ وَجِيهًا»سوره احزاب، آیهه ۶۹

دهن بین بودن ممنوع

یک چیزی که بدی این جریان ها بوده، ما یک عیب داریم این هست که دهن بین هستیم و این مسلمانی نیست، تولی و تبری نیست. اینکه هر کسی بیاید هر چیزی بگوید ما قبولش کنیم.قرآن چه می گوید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا» سوره حجرات، آیه ۶ البته ما نمی‌گوییم که همه فاسق هستند. اما اینکه دارد می‌گوید، تو می‌دانی درست می‌گوید؟ چرا امیرالمؤمنین می‌فرمایند فاصله بین بهشت و جهنم، چهار انگشت است؟ آنچه که شنیدم، آنچه که دیدم. مثلاً حضرت موسی (ع)، فرعون که به او بست که با این حرف که من پیغمبرممی خواهی حکومت را از ما بگیری و به بنی اسرائیل گفت شما ها رو از مصر بندازد بیرون.  یا گفت که جادوگر هست. جناب هارون در کوهستان از بین می‌رود، گفتند موسی هارون را کشته است …. همه این توطئه ها را خداوند می‌فرماید ما خنثا کردیم. این‌ها رو می‌بینی همه‌اش حرف است.

اثرات نشست و برخاست با علماء و بزرگان

وقتی که با علماء و بزرگان نشست و برخاست داشته باشی. دشمن نمی تونه به تو لطمه بزنه و فکر تو را نمی‌تواند بخرد، این را یادتان باشد. تولی و تبری داشته باش حواست باشه، نه همین‌طور گوش بده، نه همین‌طور حرف بزن، نه همین‌طور عمل کن. چشمت را باز کن. مواظب باش دل امام زمانت را نرنجانی.