نیاز معنوی جوامع بشری به امام زمان (عج)

نیاز معنوی جوامع بشری به امام زمان (عج) 1339 1280 Ansar72

امام زمان (عج) و نیاز معنوی جوامع بشری:

هو العدل
خیلی از جوامع بشری آرامش را در گرو داشتن ثروت و زندگیِ مرفه می دانند. و با داشتن این شرایط خود را از حضور امام زمان (عج)  بی نیاز می بینند. اما  آیا ثروت می تواند جوامع بشری را در راستای کمال سوق دهد؟ متأسفانه ما این حقیقتِ تلخ را درک نکردیم که عدم حضور امام زمان (عج) خدا چقدر ناخوشایند است. زیرا تمام جوامع بشری هم اکنون در بدترین عذاب الهی به سر می بریم و بیش از هر زمان دیگری به وجود آن حضرت نیازمندیم.

خداوند انسان را جانشین خود روی زمین قرار داده است

حتماً این مطلب را شنیده اید که خدای متعال پس از آفرینش انسان خود را ستایش کرد؛ امّا علت آن چیست؟ به راستی که انسان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. زیرا خداوند انسان را جانشین خود روی زمین قرار داده است.
همین امر موجب شده است که جوامع بشری در طول تاریخ همواره در پی پیشرفت و ترقی بوده است و میل رسیدن به کمال دارد. امّا آیا رسیدن به کمال بدون چراغ راه امکان پذیر است؟ به همین دلیل است که خداوند بوسیله یِ پیامبران، امامان معصوم و کتب آسمانی انسان را در مسیر حقیقت هدایت کرده است.

وجود ولی خدا در هر زمان امری ضروری است.

در نتیجه وجود ولی خدا در هر زمان امری ضروری است. گفتنی ست بستر رسیدن جوامع بشری به کمال زمانی فراهم می شود که بنابر آیات قرآن (همانا زمین را بندگان صالحِ ما به ارث می برند) (انبیاء /۱۰۵) .( و ما بر آن هستیم که بر مستضعفانِ روی زمین نعمت دهیم و آنان را پیشوایان سازیم و وارثان گردانیم ) (قصص /۵) حکومت اهل زمین در اختیار جوامع بشری نیکوکار قرار گیرد لازم به ذکر است که هر جریانی برای رسیدن به سر منزل مقصود نیاز به رهبری و مدیریت صحیح دارد.

رسیدن به کمال بدون چراغ راه امکان پذیر نیست.

پس از ظهور چه اتفاقی رخ می دهد؟

علل مختلفی وجود دارد که ما هنوز به اهمیت این مطلب یعنی فلسفه یِ ظهور پی نبردیم. مهمترین علت این مسئله این است که نمی دانیم پس از ظهور قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد. همانطور که درکی از حکومت امیرالمؤمنین نداریم. علت دیگر این است که بنابر برخی از روایات ناصحیح و نامعتبر؛ امام زمان (عج) پس از ظهور بسیاری از جوامع بشری خطاکار را به قتل می رساند.

واقعه ای ترسناک؟

همین گفته یِ غیر عقلی و غیر منطقی باعث شده است که بسیاری از مردم حتی برخی از شیعیان، ظهور امام زمان (عج) را واقعه ای ترسناک بدانند. در صورتی که حقیقت امر این است که ایشان قصد اصلاح جوامع بشری را دارند نه کشتار انسان ها‌؛ همچنین امام زمان (عج) قرار است که بر قلب های جهانیان حکومت کنند در حالی که قلب انسان ها به ضرب و زور تسخیر نخواهد شد.

ما در بدترین زمان تاریخی قرار داریم

حال که به اهمیت این موضوع پی بردیم بایستی در راستای این امر اقدام عملی انجام دهیم. چرا که همانطور که پیش از این به حضورتان عرض شد ما در بدترین برهه یِ تاریخی قرار داریم. حال به اتفاق برگی از تاریخ را ورق بزنیم. قوم بنی اسرائیل پس از حضرت یوسف (ع) راه را گم کرده اند به بت پرستی مشغول شدند و از امر خدا غافل شدند. همین امر موجب شد خداوند آنان را به عذاب سختی گرفتار کند. قوم بنی اسرائیل پس از سالها تحمل رنج و سختیِ  این عذاب الهی هنگامی که عرصه بر آنان تنگ شد، از اعمال خود پشیمان گشته و چهل شبانه روز به ندبه و دعا پرداختند تا خداوند عذاب را از آنان بردارد. در نهایت خداوند از  سال‌های مقررِ عذاب آنان کاست و حضرت موسی (ع) را برای نجات آنان فرستاد.

از این واقعه یِ تاریخی عبرت بگیریم

بیایید ما نیز از این واقعه یِ تاریخی عبرت بگیریم و از صمیم قلب و با تمام وجود خواستارِ تعجیل در امر فرج امام زمان (عج) باشیم و همچنین سعی در یاریِ آن حضرت داشته باشیم. (پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به خداوند متعال عرضه داشتند : ” خداوندا؛ یاری کن هرکس که علی(ع) و فرزندان او را یاری کند.” ) ما نیز می بایست خود را برای آن زمانی که امام زمان (عج) همچون جد بزرگوارشان ابا عبدالله الحسین می فرمایند : ” آیا یاری دهنده ای هست مرا یاری کند؟” آماده سازیم.
اینطور نباشد که در زمان حضور امام زمان (عج)  در خواب غفلت و جهل باشیم. پس به هر نحو میتوانید بستر را برای امر ظهور امام زمان (عج)  فراهم کنید؛ در صورت امکان و توانایی به تبلیغ و ترویج در جهت شناخت امام زمان و نیاز جامعه بشری به حضور امام زمان (عج) بپردازید. اگر هم این امکان برایتان فراهم نیست حداقل سعی در خودسازیِ فردی و آماده سازی ذهن برای پذیرش ظهور ایشان داشته باشید.

             برداشتی آزاد از آیات قرآن، روایات و جلسات سخنرانی پیرامون مهدویت